Merhaba Ziyaretçi; Bugün
Haberler / Muharrem ayının 'ilk orucu' Hacı Bayram Camii’nde açıldı

Hacı Bayram Veli Cami’inde Muharrem ayının ilk günü nedeniyle Türk Kızılay ve Türkmen Alevi-Bektaşi Derneği’nin ortaklığıyla düzenlenen ilk iftar yemeği, çok sayıda kişiyi aynı masa etrafında buluşturdu.

Türkmen Alevi Bektaşi Derneği ile Türk Kızılay, önemli bir buluşmaya aracılık etti.

Hicri Yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayının ilk günü dolayısıyla iftar düzenleyen her iki kuruluş, onlarca insanı aynı masa etrafında bir araya getirdi.

Hacı Bayram-i Veli Camii avlusunda kurulan iftar çadırlarında, Kızılay aşçılarının yaptıkları yemeklerle, Muharrem ayının ilk orucu açıldı.

İftar programına AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İŞLER, helikopter kazası sonucu hayatini kaybeden eski BBP Genel Baskanı Muhsin YAZICIOĞLU’nun eşi Gülefer YAZICIOĞLU, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Genel Baskanı Özdemir ÖZDEMİR, Kızılay yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İftar yemeğine katılan AK Parti Ankara Milletvekili İŞLER, hicri yılbaşının islamı alemi için hayırlara vesile olmasını diledi.

Muharrem ayının Türkiye tarihi için önemli olayların yaşandığı aylardan biri olduğunu belirten İŞLER, "Muharrem kelimesi, haramdan gelmektedir.

Haram hem kutsal anlamına gelen bir kelimedir.

Arapça da haram ayları var.

Bunların ilki de Muharrem ayıdır.

Bu bakımdan Muharrem ayı, islami tarihinde oruç ayı olması bakımından önemli.” diye konuştu.

Böyle bir katılımın ilk defa gerçeklestiğini ifade eden Dernek Başkanı ÖZDEMİR, “islam tarihi Çok Önemli olayların gerçeklestiği, buyuk faziletleri içinde barındıran Muharrem ayı kardeşliğimiz ve birlikteliğimizin daha da guçlenmesi için Türk Kızılay ve derneğimiz tarafından gerçeklestirdiğimiz iftarımıza hoş geldiniz." dedi.

Yapılan duanın ardından etkinliğe katılan vatandaşlar oruçlarını açtı.

 

Yorumlar+Yorum Yaz

Mail Adresiniz

Adınız Soyadınız

Yorumuz:

Paylaş